abdurrahman @ gmail.com

KMTSO VE ODA SEÇİMLERİ  ÜZERİNE

İlimizde hem esnaf hemde iş insanlarının bağlı olduğu sanayi odası ve derneklerinin seçimleri yaklaşıyor.

Bazı esnaf odaları ile iş insanlarının bağlı olduğu oda ile derneklerde mevcut başkanlara karşı aday çıkmaz iken,bazılarında birden fazla adayın yarıştığını görüyoruz.

İş insanlarının bağlı olduğu derneklerde,seçimsel değil dönemsel başkanlıkları görüyoruz.

Atamaya yakın bu sistemde demokrasi den ne kadar söz edilir,takdiri kamuoyuna bırakıyorum.

KMTSO 'da DURUM NEDİR

Kahramanmaraş'ta iş insanlarının atama sistemine karşı rahatsızlıklarını özel görüşmelerde ve kendi aralarında dile getirdiklerini hepimiz biliyoruz.

Herkes takdir ederki Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasındaki nöbet sisteminden rahatsızlıklar kentin ilgili yada ilgisiz herkesin gündeminde.

Bu tartışılır durumda bir ilde lokomotif sivil toplum kuruluşu olma özelliğini kaybettiriyor.

Kendisini değil,Kentini düşünen Başkan MEHMET BALDUK

Bir hakkı da teslim etmek gerekirse,kendisini hiçbir zaman düşünmeyen, sadece kentini ve temsil ettiği kurumu düşünen efsane başkan Mehmet BALDUK'tan sonra ,KMTSO etkili temsilde ve sorunların çözümü noktasında sorun yaşadı.

Sürekli olarak sanayicinin sorunlarını dile getirmiş ve KMTSO'yu bugünkü seviyesine taşıyan sayın BALDUK her türlü siyasetin dışında kalmış,bu özelliği ile de hâlâ isminden övgüyle ve sitayişle bahsedilmektedir.

Tabi bu arada kendisini saygıyla anıyor,uzun ömürler diliyoruz.

Serdar ZABUN Başkana dair bir kaç kelam    

Görev yaptığı süre içerisinde KMTSO'nun kapılarını herkese açan,kurumunu tanıtan,nezaketi ve naif kişiliği ile Serdar Zabun başkanında birleştirici ve kaynaştırıcı noktada hakkını da teslim etmek gerekir diye düşünüyorum.

GELELİM SON NÖBETSEL DÖNEME

Tabi burada iddia o ki,bir otelin salonunda, sanki yönetimde hiç değilmiş gibi yaptığı eleştirel basın toplantısında adaylığını açıklayan,ancak aday olmayarak dönemsel başkanlığa razı olan mevcut dönemsel başkan Şahin Balcıoğlu' nun döneminde ise ciddi etkililikten ve bir başarıdan elbette söz edemediğimiz gibi içe kapanmadan bahsedebiliriz.

Öyleki sanayicinin çoğunun memnuniyetsizliği,ticaretçilerin tamamına yakınının memnuniyetsizliğine dönüşmüş,bu memnuniyetsizlik ticaret odasının kurularak sanayi odasından ayrılmaya kadar yüksek sesle dillendirilmektedir.

Ticaretçilerin talebi olan bu konuya ayrı başlık açarak gündeme taşıyacağız.

SÖZÜN ÖZÜ

Kahramanmaraş kabuğunu kırmalı bunun içinde,karşılamacı ve uğurlamacı olmayan,küçük olsun benim olsun demeyen,bulunduğu kurumun kapılarını kimseye kapatmayan,yalakaların etkisinde kalarak bu işi en iyi kendisinin yapacağını düşünmeyen,eleştirilere açık olan ve eleştirenleri düşman kabul etmeyen,etrafındaki padişahım sen çok yaşa,yazılanları ve konuşulanları umursama diyen yalaka ve Maraş tabiri ile dombalakçıların etkisinde kalmayan,
şahsi ve siyasi ikbal peşinde olmayan etkili sivil toplum kuruluşlarına, başkanlarına ve yönetimlerine ihtiyaç vardır.

Basın toplantısı düzenleyerek aday olduğunu açıklayan ve nöbet sistemine razı olunan kurumdan da zaten başarı beklenemez,sadece başkanlık yapanların duvardaki fotoğraf albümüne fotoğrafı eklenir,ama gelecekte nasıl anılır ve hatırlanırlar onu da hatırlatmak isterim.

 Bu arada kurumsal anlamda siyasilerle bir arada olmak,sorunların çözümü noktasında kazanımdır,ancak kişisel olarak siyasete göz kırpmak ve beklentiye girmekte sadece başarısızlığa mahkum ettirir.

Tabi kamuoyunun sorusu şu ;yine adaylık açıklanıp,sıkıntılı ve tartışmalı dönemsel başkanlıkmı olacak.

Bu şehrin sahipleri bizleriz,Oda'lar da bizim ,KMTSO'da ....

GSM  : 0533.9603646

E-mail: aakbaba046@gmail.com