TRAFİK EĞİTMENLERİNİN ÜCRET İSYANI

İlçemizde faaliyet gösteren sürücü kurslarının da üyesi olduğu Kahramanmaraş Direksiyon Eğitmenleri Derneği (KARDED) MEB tarafından düzenlenen  motorlu taşıt sınavlarındaki, sınavlardaki ücret eşitsizliği ve ücret ödenmemesine tepki göstererek direksiyon eğitim alanında basın açıklaması yaptılar.

KARDED adına basın açıklamasını Başkan Yardımcısı Gülten Hasancıoğlu yaparken,basın açıklamasında Kahramanmaraş Direksiyon Eğitmenleri Derneği Başkanı Deniz Şengül, Başkan Yardımcıları Fatma Bolatkale, Ahmet Demir ile dernek yönetim kurulu üyeleri Murat Çuka, Serkan Kocaoğlu, Mehmet Taş, Muhittin Toygün ve Sibel Yabacı katıldı.
Biz direksiyon eğitmenleri, gerek ilgili yasa gerek ise tüm yönetmeliklerde görev tanımı eğitim ve öğretim olarak tanımlanmış, mesleki olarak sürücü yetiştirme işinde görevli çalışanlarız. Ülkemizde sürücü olabilmenin kıstası olan önce eğitim sonrasında ise ölçme değerlendirmedir.
Bu aşamaların sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı olup, eğitim kısmını Özel sürücü kursları yapmakta, ölçme ve değerlendirme kısmını ise Bakanlığın kendi bünyesi dahilinde yapılmaktadır.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel sürücü kurslarında görevli biz direksiyon eğitmenlerini sınavlarda yetersiz görülen kursiyerlerde aracı sınav başlangıç noktasına geri getirecek şoför olarak bizleri görevlendirmektedir. Bu görevlendirmeyide Motorlu Taşıt Sürücüleri Kanunu(MTSK) yönetmeliğine yazmış olan Bakanlık, aynı yönetmelikte aslında eğitim personeli olduğumuzuda yazmıştır. (Yapılan bu görevlendirme bağlı olduğumuz 5580 sayılı Özel öğretim kanunu ile uzman ve usta öğreticiler yönetmeliğinede aykırıdır. Milli Eğitim Bakanlığı MTSK yönetmeliği ile ilgili yasalara aykırı olarak koyduğu bu görevlendirme için) Bakanlık hiç bir ücret ödememektedir. Bizler haftalık mesai saatimizi doldurmamıza rağmen hafta sonları gerçekleşen sınavlarda ücretsiz görevlendirilmekteyiz. Bizler de hakettiğimiz değer ve ücreti almak için bugün Türkiye genelinde basın açıklaması yapıyoruz.
Umarız en kısa sürede sesimiz duyulur ve bizlere de diğer MEB görevlilerine ödendiği gibi ücretlerimiz ödenir.

Yetkililerimizden anayasa ve yasalara aykırı olan bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz"diyerek açıklamasını tamamladı.
Türkiye genelinde yaklaşık 40.000 ,ilimizde ise yaklaşık 300 direksiyon eğitmeni olduğu ifade edildi.

Haber :Afra Akbaba

www.turkoglugundem.com / HABER - EĞİTİM