ŞİMDİ UFKA YOLCULUK ZAMANI 

“Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği”, “Lider Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü”, “Nida Hanımlar Dostluk ve Çevre Derneği” tarafından il organizasyonu üstlenilen "Sağlıklı Yaşam" konulu Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması 9 kayıtları başladı.

9. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarına Kayıtlar Başladı

Ufka Yolculuk Genel Merkezinden yapılan açıklamada; 2013 yılından bu yana Server Yaşam Vakfı bünyesinde çeşitli yaş gruplarına yönelik yapılan ve “Kaybedeni Olmayan” yarışma Ufka Yolculuk bu yıl 9. kez düzenleniyor.

Sağduyulu Yaşam merkezinden hareketle bu yılın konusu olarak “Sağlıklı Yaşam” başlığı seçilen yarışmada katılımcılar üç kategoride hazırlanan eserlerden sorumlu olacak.

18 Ocak tarihi itibari ile kayıt almaya başlayan Ufka Yolculuk yarışması her şeyden önce doğru inancı, doğru düşünceyi ve güzel ahlâkı öğreten güvenilir eserlerin okunmasını sağlamayı, okuma alışkanlığını geliştirmeyi; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

“Sağlıklı yaşam için oku, sağlıklı yaşamı seç ve sağlıklı yaşam için harekete geç” parolası ile tüm genç ve çocukları davet eden Ufka Yolculuk ekibi bugün ve yarın için güçlü nesillerin yetişmesinde pay sahibi olmayı, farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.
Tüm açılarıyla sağlıklı yaşama yeni bir pencereden bakmak isteyen katılımcılar, yarışma ile ilgili detaylı bilgilere Ufkayolculuk.com adresinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilirler.

Son Kayıt Tarihi 12 Nisan Pazartesi
Son başvuru tarihi 12 Nisan Pazartesi olarak belirlenen yarışmaya Ufka Yolculuk web sitesinden “KAYIT OL” butonuna tıklayarak ya da okullardaki gönüllüler aracılığı ile kayıt yapılabilecek.

İki Aşamanı Online Sınav

Katılımcılar 11 Nisan Pazar – 12 Nisan Pazartesi 2021 tarihinde yapılacak 1.aşama sınava bulundukları yerden interneti olan herhangi bir bilgisayar, tablet PC veya akıllı telefon aracılığı ile 08.00- 20.00 saatleri arasında 2 gün boyunca online olarak girebilecekler.

Değişen şartlar ve sağlık koşullarına uygun olması amacı ile randevulu sistemle yine online olarak yapılacak 2. aşama sınav ise 23 Mayıs 2021 Pazar günü 10:00 - 12:00 saatleri arasında web sitesi üzerinden yayınlanacak sınav merkezlerinde bilgisayar, tablet, PC veya akıllı telefon aracılığıyla gerçekleştirilecek.

3 Farklı Kategoride Yarışma İmkanı

3 farklı kategoride düzenlenen yarışmada; ilkokul kategorisinde yarışmaya katılanlar, “Nereden Geliyor Bu Sesler?”, ortaokul kategorisinde yarışmaya katılanlar “Bir Acayip Yolculuk”, lise kategorisinde yarışmaya katılanlar ise "Sağlık Olsun!”” kitaplarını okuyarak hazırlanabilecekler.

Doğru bilginin en büyük ödül olduğu bu yüzden okuyan herkesin kazandığı Ufka Yolculuk Yarışmasında kitap okumayı daha da çok sevdirmek için birbirinden özel yüzlerce ödül verilecek.

Yüzlerce Ödül

Türkiye geneli ödüllerde, birinci, ikinci ve üçüncülere farklı özelliklerde laptop ve elektirikli kaykay; ilk 50’ ye giren yarışmacılara da birbirinden özel ödülleri kazanma imkanı sunulacak. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı olan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da desteklenen yarışmada ayrıca 81 ildeki paydaş STK lerin hazırladığı birçok ödül de yarışmacıları bekliyor. Denildi.

 Kahramanmaraş’a Teşekkür

Ufka Yolculuk Kahramanmaraş il Sorumlusu Muhammet Ali Özsağır ise yaptığı açıklamada; geçen yıl Kahramanmaraş’ ta hedefimizi 46 bin öğrenciye ulaşmak olarak açıklamış ve bu doğrultuda çalışmıştık. Elhamdülillah 47 bin 609 öğrenci Ufka Yolculuk yarışmalarına katıldı, bu Kahramanmaraş’ın toplam öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 12 sine tekabül diyor. Bu başarıda emeği olan tüm gizli kahramanlara teşekkür ediyorum.

Kahramanmaraş’a özel 30 bin TL Ödül

Bildiğiniz gibi Ufka Yolculuk tamamen gönüllülerden oluşan ve yıllar içerisinde büyük bir aile olan sivil bir oluşum diyen Özsağır; Genç nesillere doğru bilgilerin sahih kaynaklarla aktarılması ana amacı kapsamında, olabildiğince öğrenciye ulaşarak heyecan verici yarışma atmosferinde, genç dimağlara sağlıklı yaşamın kodlarını vermeyi amaçlayan Ufka Yolculuk 9 ta Türkiye ödüllerinin yanı sıra, dereceye girecek öğrencilere Kahramanmaraş olarak yaklaşık 30 bin Türk Lirası ödül vererek katılımı teşvik etmek istiyoruz.

Kahramanmaraş’ ta Hedef Türkiye derecesi

Bu yıl hedefimiz İlkokul, Ortaokul ve Lise kategorilerinde Türkiye derecelerinde onlarca Kahramanmaraş’lı evladımızı görmek. Bu kapsamda tüm hemşehrilerimizi yaşanan salgın hastalık sürecinde en çok ihtiyaç duyduğumuz Sağlıklı Yaşam’ ın konu edildiği bu yarışmaya canı gönülden katkı sunarak çocuklarını teşvik etmelerini, yarışmaya hazılamalarını istirham ediyorum” dedi.

www.turkoglugundem.com / HABER  - KÜLTÜR-SANAT-EDEBİYAT