SAĞLIK DERNEĞİ BAŞKANI ÇÖPLÜ 'DEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Kahramanmaraş Sağlık Derneği evlerde kullanılmayan ilaçları dernek merkezinde toplayarak,ihtiyaç sahipleri ve aile hekimliklerine göndererek yeniden milli ekonomiye kazandırarak örnek uygulamaya imza atıyor.

Kahramanmaraş Sağlık Dünyası Derneği başkanı Hanifi Çöplü konu ile ilgili olarak wwww.turkoglugundem.com muhabirine yaptığı genel değerlendirme ve kampanya hususunda şunları söyledi "Pandemi sürecinde yaklaşık bir yıldır dünyayı ve Ülkemizi de etkisi altına alan covid 19 salgını ile mücadelemiz devam ediyor.

Başta Sağlık bakanımız olmak üzere gerçek anlamda virüs ile mücadeleye devam eden Gerçek sağlık çalışanlarımız çok yıprandı.

Bu süreç içinde bir çok insan mağdur oldu geçim kaynağı için mücadele eden esnaflarımız ve bir çok iş alanında çalışan insanlarda yıprandı.

Bu süreç içerisinde devletin ve yerel yönetimlerin kendi plan programı vardır diye düşünerek insanlar hep bekledi.
Covid 19 salgını nedeniyle Tıp Fakültesi işin yükünün çoğunu çekti.

Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde diğer geriye kalan iş yükünü aldı.

Ayrıca bir çok çalışan Filyasyon ekibinde yer alarak salgınla mücadele etmektedirler.

İnsanların mağduriyetlerini gidermek adına hastaneler görev dağılımı yapamaz mıydı?

Örneğin Hastanelerden birinin pandemi hastanesi olması gibi.Farklı hastalıklar gurubunda olan insanlar randevu tedavi kontrol gibi yapılması gerekli işlemlerini yaptıramayarak sorunlu dönem geçirmekte.

Pandemi sürecinde normal muayene randevusu almak neredeyse imkansız di ama özel muayeneler ve özel hastanelere mahkum bırakıldı.

Herhangi bir ücret ödemeden yapılan ameliyatlar için insanlar 2 bin 3 bin TL ücret ödeyerek tedavilerini yaptırmakta kaldı.

Diğer yandan yine sağlık bakanlığımızın uygulamaya koyduğu raporlu hastaların ilaçları direk eczaneye gidilerek alınması kararlaştırıldı.

Uygulama güzel ve anlamlı ama işin birde zarar ziyan kısmı var.
1 aylik 2 aylık 3 aylık gibi rapolarla hastalar ilaçlarını almakta ama bu dikkat ve vicdan muhasebesi ile tartılmazsa devlet büyük bir zarara sürükleniyor

Hastalık guruplarına bakılarak ilaç raporları süresi kısalmalı ve insanların elinde olan fazla ilaçları aile hekimleri veya da hastalık gurubuna bakılarak kendi hekimine verilerek bu zarardan devlet kurtulmalı.

İl Sağlık müdürlüğüne bağlı halk sağlığı ekipleri bünyesinde ve hastane hekimleri işbirliği ile bu kayıp kapatılmalı.

Bizler Dernek olarak başlattığımız ilaç kampanyasında binlerce lirayı bulan ilaç şuan dernekte yani bunlar milli servet ülkemizin geçtiği şu zor zamanlarda herkes taşın altına elini koyarak yardımcı olmalıdır " dedi.

Bizde www.turkoglugundem.com Yayın Kurulu olarak bu örnek uygulama ile toplumda farkındalık oluşturan Kahramanmaraş Sağlık Derneği ve Başkanı Hanifi Çöplü 'ye teşekkür ediyoruz.

www.turkoglugundem.com / HABER - SAĞLIK