DOĞALGAZI NASIL EKONOMİK KULLANABİLİRİZ?

Eğer doğalgaz faturanız yüksek geliyorsa iki sebebi vardır.
1.Kombinin ısı ayarını yükselttiğiniz halde radyatörleriniz ısınmıyordur.
2.Radyatörleriniz ısındığı halde eviniz ısınmıyordur.
Kombinin ısı ayarını yükselttiğiniz halde radyatörlerden yeterli ısıyı alamıyorsanız, kalorifer tesisatınız hatalı yapılmış demektir. Bunun pek çok sebebi vardır.
•Gereğinden fazla petek koyulmuş olabilir(petek dönüş sıcaklığı çok düşeceğinden kombi sürekli çalışacaktır),
Petek uzunluğuna uygun boru çapı seçilmemiş olabilir (küçük çaplı boru seçildiğinde bazı petekler ısınmayacaktır.),
•Boru çapı ve petek uzunluğu doğru seçildiği halde düşük kapasiteli kombi seçilmiş olabilir(bu daha çok 200 m2 ve üzerindeki daireler için geçerlidir, bu durumda da yine bazı petekler ısınmayacaktır.)
•Radyatörleriniz ısındığı halde eviniz ısınmıyorsa bunun tek sebebi vardır, o da evinizin ısı yalıtımı yok demektir.
•En etkili tasarruf yöntemi ısı kaybını önlemektir. Bu da ısı yalıtımı ile mümkündür. Uygun yalıtım yapılması halinde,
Dış duvar Yalıtımı ile %25
Çatı Yalıtımı ile % 15
Pencere-Kapı Yalıtımı ile % 15
Zemin Döşeme Yalıtımı ile % 10 tasarruf sağlanabilmektedir.
Ancak mevcut oturulan binalarda bunları yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Bunlardan mümkün olanın yapılması elbette faydalı olacaktır. Müstakil binalarda duvar ve çatı yalıtımı yaptırmak daha kolaydır. Apartman dairelerinde ise duvar yalıtımı içten yapılabilir. Duvarların dıştan yalıtımı(mantolama) her zaman daha sağlıklı ve daha faydalıdır.
Bunların dışında,
•Pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgârlık ile kapamak büyük enerji tasarrufu sağlar.
Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.
Radyatörlerin üstlerini ve önlerini estetik amaçla kapatmayınız, mobilya, perde ve eşyalarla engellemeyiniz. Bu durumda ısı odanıza homojen bir şekilde dağılamaz. Radyatörlerin önü kapatılırsa %15 yakıt tüketimi artar.
Dış cephe duvarına koyulan radyatörlerde büyük oranda ısı kaybı olmaktadır. Çünkü ısının önemli bir kısmı duvarı ısıtmak suretiyle kaybolup gitmektedir. Bunu önlemek için, duvar ile radyatör arasına koyacağınız strafor ile yaklaşık %5 oranında tasarruf sağlarsınız.
Kombi ile entegre çalışan oda termostatı kullanmanız size büyük oranda tasarruf sağlayacaktır. Oda termostatı sayesinde evinizin sıcaklığını gereğinden fazla artırmamış olursunuz. Oda termostatını İstediğiniz ortam sıcaklığına ayarladığınız takdirde kombi evinizi hep aynı sıcaklıkta tutacak şekilde çalışacaktır. Dolayısıyla siz yorulmadan kombiniz kendi kendini ayarlayacaktır. Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığını en çok 21°C konfor sıcaklığına ayarlayınız. Konfor sıcaklığından sonra 1°C iç sıcaklık artışı %5 civarında bir enerji kaybına neden olmaktadır.
Termostatik vana kullanmak da yine tasarruf yöntemle-rindendir. Termostatik vana, radyatörün vanasını ayarladığınız sıcağklığa geldiği anda kapatır. Termostaik vana hangi odalarda kullanılmalıdır?
Kullanmadığınız oda veya salona takabilirsiniz. Bu durumda kullandığınız odalar 22 °C iken, kullanmadığınız odaları 18 °C'ye ayarlayabilirsiniz. Hem oda soğumamış olur hem de tasarruf etmiş olursunuz. Şunu bilelim ki, normal vanayı kısmanın tasarruf açısından hiçbir faydası yoktur. Bu yöntem sadece diğer peteklere daha fazla sıcak su gitmesini sağlayacaktır.
Güneş alan odalara takabilirsiniz. Bu durumda oda sıcaklığı artacağı için gereğinden fazla ısıtmamak için termostatik vana kullanmanız faydalı olacaktır. Bütün peteklere termostatik vana takmak, sistemin çalışmasını engelleyeceği için en fazla peteklerin yarısına termostatik vana kullanınız.
Halkımızın yaptığı önemli bir yanlış vardır, o da oturduğu oda dışındaki tüm peteklerin vanalarını kapatmalarıdır. Bunun tasarruf açısından pek faydası yoktur. Ayrıca kombinizin çalışmasını zorlaş-tıracaktır. 20.000'lik bir kombinin verimli çalışabilmesi için en az 3 m. uzunluğundaki peteğin açık olması gerekmektedir.
Ayrıca eğer kalorifer sisteminiz kolektörlü ise bazı vanaları kapatmanız tasarruf sağlayabilir. Ama kombi çıkış borunuz tüm odaları dolaşıp tek hat üzerinden geri dönüş yapıyorsa petek vanalarını kapatmak yerine termostatik vana kullanmak daha tasarruflu olacaktır.
Gece, gündüz ısınan evleri % 50 - 55 nemlendiriniz. 20°C'de ısınan bir odanın nemlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 22°C'nin üstünde olacaktır. Nemli hava, sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir. Ayrıca sabahları uyandığınızda ortamdaki hava nemli olacağından boğazlarınız kurumayacaktır. Bunun için radyatörlerinize içinde su dolu radyatör sulukları takarak bunu sağlayabilirsiniz.
Kazanın ve brülörün ayarlarının ve bakımlarının her yıl mutlaka yaptırılması ekonomik gaz kullanımı için önemlidir.
Kazanınızı işleten görevlinin eğitimine önem veriniz. Gerekirse uzmanından kazan yakma eğitimi aldırınız. Bu size çok büyük tasarruflar sağlayacaktır.
Otomatik kontrol sistemleri ile kazan işletmesinin insan inisiyatifinden kurtarılacağı gibi, otomatik sisteme geçilmesiyle %25'e varan tasarruf olanağı sağlar.
Kazanınızda eko-panel ve üç yollu vana olması, doğal gazda yüksek oranda ekonomi sağlar.
Kombi cihazının balkona takılması durumunda su borularının izolasyonunun mutlaka yaptırılması gerekir. Aksi takdirde %10'a varan ısı kaybınız olacaktır.
Doğalgaz Sobası kullanıyorsanız filtrenizi her ay kontrol ediniz, temizleyiniz veya değiştiriniz.
Bir günden fazla evden uzakta kalacaksanız kombinizi kapatınız. Veya haftalık ayarlı oda termostatınız varsa eve döneceğiniz vakitten 1 saat önce yanması için ayarlayınız.
Yetkili firmanın bilgisi olmadan doğalgaz tesisatınızda değişiklik, ilave veya tadilat yaptırmayınız.