BAŞKAN HOCAOĞLU "ESNAFLARIMIZ PANDEMİ MAĞDURU"

Kahramanmaraş'ta 330 üyesi bulunan Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Hocaoğlu,düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve yetkililere seslenerek 'sorunlarımıza çare bulunsun' dedi.

Kahramanmaraş Kahveciler Odası Başkanı KMESOB Esnaf sarayındaki Oda başkanlığında basınla bir araya gelen Başkan Mehmet Hocaoğlu, gerçekleştirdiği basın toplantısında kahveci esnaflarının ilçelerimizde,ilimizde ve ülkemizde pandemi sürecinde büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, “Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken, sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafları olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz” dedi.

Başkan Hocaoğlu Kahveci esnafının koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle uzun süre iş yapamadığını anımsatan Başkan Hocaoğlu, “16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kıraathane, gazino, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafe ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştu.İnsan sağlığı konusunda hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygı ile karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz" diyen Başkan Hocaoğlu sözlerine şöyle devam etti" Kahvehanelerimize vatandaşlarımızın stres atmak, arkadaşları ile hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için iş yerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz iş yerlerimize gelmemekte ve bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnaflarımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Bu sebeple iş yerlerimizin kiraları, vergileri, SGK primleri, elektrik, su ve doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup; bu koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün olmamaktadır. Esnaflarımız günlük kazançları ile yaşamını idame ettirmekte ve yanında çalışanların ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Bu koşullar altında esnaflarımız işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir” diye konuştu.
“Kahvehaneci esnafımızın mağduriyeti giderilmeli”
Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılı sürecin kahvehane esnafını olumsuz bir şekilde etkilediğini vurgulayan Kahveciler Odası Başkanı Hocaoğlu , şöyle konuştu: “Devletimizden talebimiz; Covid-19 salgınından şüphesiz en mağdur olan esnafımız kahvehane ve gazino işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir"dedi.

Başkan Hocaoğlu son olarak ise başta Cumhurbaşkanı ve Bakanlardan mağdur olan esnafları adına taleplerini ve beklentilerini şu şekilde sıraladı.

BAŞKAN HOCAOĞLU'NUN ESNAFLARI ADINA TALEPLERİ

1-Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması,

2-Esnafımızın yanında çalışanların ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi,

3-Kahvehane ve gazino işleten esnafımızda bu süreçten etkilenmiş olup, iş yerlerinin en kısa zamanda faaliyete geçmesini ve devletimizin uygulamış olduğu hijyen kurallarına uyarak bu kurallar dahilinde iş yerlerimizin açılmasını, esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyoruz.

4-Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesini,

5- Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin devletimizce ödenmesi,

6-Tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.

Kahvehanelerimizde hijyen kuralları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir.

Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmış ve alınmaya devam edilmektedir.

Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde devletimizde ön görülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz.

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken, sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafları olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz.

Gerekli tedbirler alınmak sureti ile kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, ilgili bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.”dedi.

Türkiye'nin tüm illerinde aynı anda esnaflarının mağduriyetlerinin giderilmesi için eş zamanlı toplantı yaptıklarını söyleyen Kahramanmaraş
Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Hocaoğlu Kahramanmaraş Esnaf,Sanatlar Odaları birliği başkanı Ahmet Kuybu'ya,Bakkallar Bayiler ve Şekerciler odası başkanı Şeref Özsoy'a,Fırıncılar Odası başkanı Erol Güneş'e ve Basın mensuplarına kendilerine ve sorunlarına gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti.

www.turkoglugundem.com /HABER -TİCARET